Ισόπαλος με τελικό σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο Πανερυθραϊκός στο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Διάνα Ηλιούπολης στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Αθηνών.

Καθολικά ανώτερη ήταν η ομάδα της Ερυθραίας η οποία δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη παρά το γεγονός πως έχασε πολλές κλασικές ευκαιρίες, ενώ δεν απειλήθηκε παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις.

Οι παίκτες του Αντώνη Τσιμπάκη ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτηση και έφταναν με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή ,κυρίως με ανάπτυξη από την αριστερή πλευρά. Αυτή η υπεροχή οδήγησε και στο πέναλτυ που κέρδισε ο Αντωνιάδης, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σουμελίδης στο 8ο λεπτό πετυχαίνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια ο Πανερυθραϊκός έψαξε και το δεύτερο γκολ που θα του έδινε αέρα δύο τερμάτων και λίγο έλειψε να το βρει στο 17΄ όταν ένας εντυπωσιακός συνδυασμός, έφερε την μπάλα στον Αντωνιάδη, ο οποίος σούταρε από καλή θέση, αλλά οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων έκοψαν την τελευταία στιγμή.

Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Αντωνιάδης, πραγματοποίησε ακόμα μία τελική προσπάθεια, με την μπάλα όμως να καταλήγει μετά από τα χέρια του τερματοφύλακα της Διάνας, στο αριστερό του δοκάρι.

Ο επιθετικός μονόλογος του Πανερυθραϊκού συνεχίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο 25΄ και πάλι ο Αντωνιάδης, έπιασε ωραίο σουτ, που μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας, ενώ στην ίδια φάση ανατρέπεται εντός περιοχής από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Και αφού δεν ήρθε το δεύτερο γκολ, σε μία φάση από το πουθενά και ενώ η ομάδα της Ηλιούπολης δεν είχε απειλήσει σε καμία περίπτωση, ήρθε η ισοφάριση στο 28ο λεπτό μετά από ασυνεννοησία στο κέντρο της άμυνας του Πανερυθραϊκού.

Παρά αυτή την αρνητική εξέλιξη οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έχασαν τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες από το 31ο λεπτό μέχρι το 33ο.   Αρχικά την κεφαλιά του Σουμελίδη έδιωξε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, ενώ την ίδια κατάληξη είχαν δύο τετ α τετ στα επόμενα λεπτά.

Η μεγαλύτερη όμως φάση του αγώνα ήρθε στο 45΄ όταν ο Αναγνώστης βγήκε "φάτσα" με τον πορτιέρο της Διάνας αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε ψηλά άουτ και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε εν μέρει διαφορετική εικόνα, αφού μπορεί και πάλι ο Πανερυθραϊκός να είχε την υπεροχή, όμως οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με αρκετές καθυστερήσεις να κερδίσουν πολύτιμο χρόνο, ενώ υπήρξαν και αρκετοί τραυματισμοί και αψιμαχίες ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Και στο δεύτερο 45λεπτο όμως οι παίκτες του Αντώνη Τσιμπάκη είχαν αρκετές ευκαιρίες να πετύχουν ακόμα ένα τέρμα, όπως στο 63ο λεπτό όταν ο Αναγνώστης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση λίγο έξω από την μικρή περιοχή, φάνηκε να ανατρέπεται λίγο πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί η αναμέτρηση.

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία για τον Πανερυθραϊκό ήρθε στο 81ο λεπτό όταν ο Σουμελίδης έπιασε ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε τη μπάλα δύσκολα σε κόρνερ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα και έτσι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτηή βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1, τον Πανερυθραϊκό να χάνει την ευκαιρία για μία ακόμα νίκη, αλλά να διατηρεί το εντός έδρας αήττητο και να ανεβαίνει στην 9η θέση της βαθμολογίας.