Τον Φωστήρα Ηλιούπολης αντιμετωπίζει ο Πανερυθραϊκός το Σάββατο στις 15.00 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο της Α΄κατηγορίας της ΕΠΣ Αθηνών.

Η ομάδα της Ερυθραίας θέλει μόνο τη νίκη στο γήπεδό της προκειμένου να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και στην προσπάθειά της αυτή θα έχει "σύμμαχο" την πολύ καλή προϊστορία που υπάρχει όταν αντιμετωπίζει τον σύλλογο της Ηλιούπολης, ειδικά στο "Φώτης Βαρδαξής".

Συγκεκριμένα οι δύο ομάδες έχουν τεθεί στο παρελθόν αντιμέτωπες 4 φορές, με τον Πανερυθραϊκό να έχει τη μερίδα του λέοντος, μετρώντας 3 νίκες και μόλις μία ήττα. Επιπλέον, στα δύο παιχνίδια που έχουν διεξαχθεί στην Ερυθραία, έχει το απόλυτο των νικών χωρίς μάλιστα να έχει δεχθεί γκολ.

Η αρχή έγινε στις 14 Δεκμβρίου του 2013, όταν οι δύο αντίπαλοι αγωνίστηκαν στο γήπεδο του Φωστήρα, με τον Πανερυθραϊκό να φεύγει με το "διπλό" με σκορ 1-2, χάρη στα τέρματα των Παπαθανασίου (15΄) και Μολφέση με πέναλντι (70΄). Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης.

Λίγους μηνες αργότερα, στις 6 Απριλίου του 2014 ακολούθησε η αναμέτρηση στα πλαίσια του β΄γύρου του πρωταθλήματος, με τον Πανερυθραϊκό να πετυχαίνει ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά με σκορ 1-0, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Παπάζογλου στο 68ο λεπτό.

Την επόμενη αγωνιστική χρονιά και συγκεκριμένα στις 22 Νοεμβρίου του 2014, ο Φωστήρας φιλοξένησε τον Πανερυθραϊκό και μετά από ένα εντυπωσιακό ματς, πήρε την πρώτη του νίκη με 3-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 9΄, αλλά ο Αντωνιάδης έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 38ο λεπτό.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης όμως οι παίκτες του Φωστήρα μέσα σε 4 λεπτά (στο 55΄ και στο 58΄) πέτυχαν δύο γκολ και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, αφού το μόνοπου κατάφεραν οι του Πανερυθραϊκού ήταν να μειώσουν σε 3-2 με τον Σουμελίδη τρία λεπτά πριν το φιναλε.

Η τελευταία φορά που οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες ήταν στις 14 Μαρτίου του 2015, με τον Πανερυθραϊκό να παίρνει ακόμα ένα "τρίποντο" με 1-0 χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Μπρίλης στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αναλυτικά η προϊστορία των δύο ομάδων:

14-12-2013: Φωστήρας Ηλιούπολης- Πανερυθραϊκός 1-2 ( Παπαθανασίου 15΄, Μολφέσης 70'-πεν)
6-4-2014: Πανερυθραϊκός- Φωστήρας Ηλιούπολης 1-0 (Παπάζογλου 68')
22-11-2014: Φωστήρας Ηλιούπολης- Πανερυθραϊκός 3-2 (Αντωνιάδης 38΄, Σουμελίδης 87')
14-3-2015: Πανερυθραϊκός- Φωστήρας Ηλιούπολης 1-0 (Μπρίλης 26')