Πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος επικράτησε με 0-1 στο Ρουφ, κόντρα στα Πετράλωνα και έμεινε για 4 συνεχόμενα παιχνίδια αήττητος.

Η ομάδα του Αντώνη Τσιμπάκη εμφανίστηκε άψογα στημένη στον αγωνιστικό χώρο και δεν απειλήθηκε παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις, με κάποιες κεφαλιές των γηπεδούχων που βρήκαν τον Δημήτρη Μπακοδήμο σε ετοιμότητα.

Αντίθετα ο Πανερυθραϊκός και στα δύο ημίχρονα είχε τις ευκαιρίες για να πετύχει πιο νωρίς το πολυπόθητο γκολ τους Πιπερά και Αναγνώστου να είναι εκείνοι που είχαν τις σημαντικότερες στιγμές.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με την ομάδα της Ερυθραίας να πραγματοποιεί ένα τέλειο αμυντικά παιχνίδι και να "χτυπάει" και στις αδυναμίες του αντιπάλου όμως, βρίσκοντας τελικά το γκολ με τον Νίκο Αντωνιάδη στο 70ο λεπτό, ενω θα μπορούσε να αυξήσει και τη διαφορά μετά από ένα εξαιρετικό σουτ του Αραμπατζή.

Πρόκειται για ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, αν αναλογιστούμε πως ήρθε στην έδρα μιας ομάδας με ένα απο τα υψηλότερα μπάτζερ της κατηγορίας, σε ένα γήπεδο που τα Πετράλωνα- ομάδα που διεκδικεί την άνοδο- είχαν ηττηθεί φέτος μόλις μία φορά.

Έτσι, ο Πανερυθραϊκός βρίσκεται πλέον στην 8η θέση της βαθμολογίας και περιμένει την επόμενη αγωνιστική στο γήπεδό του τον Άρη Πετρούπολης με στόχο να συνεχίσει την αναρρίχησή του στον βαθμολογικό πίνακα και να διευρύνει ακόμα περισσότερο το αήττητο σερί του.